OK
شرکت فولاد پرشین
 

تیر آهن H

تیر آهن از مقاطع پر کاربرد فولادی و مهمترین نوع پروفیل ساختمانی می باشد که در حالت کلی به 2 دسته سری تیر آهن های آی شکل و تیر آهن های هاش یا تیر آهن  تقسیم بندی می گردد.

IPE  : از مشخصه های اصلی این تیرآهن این است که اگر از بالا به سر آن نگاه کنیم ، ضخامت بال های آن در ابتدا و انتها کاملا یکنواخت می باشد.

INP : مشخصه بارز این نوع تیر آهن نازکی بالها در ابتدا و ضخیم شدن تدریجی آن در انتها می باشد به طوری که اگر از سر تیر آهن به آن نگاه کنیم شیب ملایمی را در ضخامت بال ها  خواهیم دید.

مصرف اصلی و عمده تیر آهن در صنعت ساختمان و پس از آن در پروژه های عمرانی شامل اسکله سازی ، کشتی سازی ، پالایشگاهها  و صنایع پتروشیمی می باشد.

تیر آهن بال پهن یا تیر آهن H به آن دسته از تیر آهن هایی گفته می شود که بال و جان تیرآهن از لحاظ واحد طولی با هم برابر باشد.

تیر آهن های سری آی که شامل INP و IPE  می باشد سالهاست که یکه تاز صنعت ساختمان سازی بوده اند . با گذشت زمان و مرتفع تر شدن ساختمان ها با اتصال تیرهای IPE به هم به همراه ورق فولادی مقطع سخت تر و محکم تری را درست می نمودند تا پاسخگوی فشار و وزن وارده ساختمان باشند.

با گذشت زمان مهندسان نیازمند مقاطعی بودند تا با حجم کمتر در دو زاویه بتواند تحمل کشش را داشته باشد . مقطع IPE در یک زاویه در برابر کشش مقاومت دارد و در طرف دیگر حتما نیاز به مهار دارد.

تیرآهن های H می توانند در دو جهت مقاومت یکسانی از خویش نشان دهند و این موجب می گردد تا مزایای بسیاری را از خود نشان دهد برخی از مزایای تیر  به شرح ذیل  می باشد:

-         کاهش چشمگیر مصرف آهن در پروژه و به طبع آن کاهش هزینه پروژه

-         سرعت بخشیدن به پروژه با حذف عملیات های جوشکاری و نصب

-         کاهش سطح مقطع سازه

-         افزایش سطح مساحت بهره وری

-         استحکام بالاتر سازه

-         یکنواختی سازه و کاهش ضریب خطای انسانی در سازه

برای ساخت یک سازه سلب تنها گزینه استفاده از تیرآهن های H می باشد و حتی با بالاترین سطح کیفیت جوش و نظارت هیچگاه سازه تیر ورق نمی تواند به سلبیت تیر هاش برسد. علاوه بر این هزینه ساخت سازه ای با تیرآهن H بسیار پایین تر از انواع دیگر آن می باشد برای مثال سازه ای که با تیر ورق ساخته می شود از لحاظ مصرف فولاد خیلی بیشر از حجم تیر هاش مصرف می کند و تازه به این حجم باید مقدار پرتی ورق به کار رفته به علاوه هزینه جوشکاری را نیز باید اضافه کنیم تا مقرون به صرفه بودن را نیز به تمام مزایای این تیر اضافه کرده باشیم.

تیرآهن های هاش نسبت به تیر های معمولی از استحکام بالاتری برخوردارند و در سه استاندارد st37 و st44 و st52  تولید می گردد . متداول ترین نوع مصرفی تیر تیرهای st44  می باشد اما بر اساس سفارش هر دو نوع مقاومت آن تولید می گردد.

تیرآهن های H موجود در بازار ایران شامل تیر آهن های H شرکت ذوب آهن و تیر های هاش کره ای، ترک ، چین و اسپانیایی می باشد که قابل ذکر است تیر آهن های هاش ذوب آهن فقط در سه سایز 14 و 16و 18 سبک تولید می گردد و کیفیت تیرهای چینی اغلب توسط پیمانکاران مورد تایید قرار نمی گیرد .

عمده بار مورد معامله بازار ایران شامل تیرهای کره ای شرکت هیوندای و تیر آهن های  اسپانیایی شرکت آرسلور میتال بزرگترین تولید کننده فولاد جهان می باشد که توسط شرکت فولاد پرشین امید توزیع می گردد.

عموما استفاده از تیرآهن هاش در ایران متداول نیست و این امر به دلایل فراوانی به وجود آمده است که شامل عدم اطلاع کافی جامعه مهندسین و طراحان جهت استفاده از مقاطع جدید در طراحی ها و همچنین ورود دیر موقع این مقاطع به ایران و گاها ترس از عدم تامین این مقاطع موجب گشته است تا از این مقطع بسیار کابردی استفاده بهینه صورت نگیرد.

تیر های H اسپانیایی آرسلور میتال شرکت فولاد پرشین امیر کاملا مشکی و با کیفیت بسیار بالا می باشد ، این تیرآهن ها دارای استاندارد سطح A اروپا و با کیفیت ترین تیرآهن موجود در دنیا می باشد.

به دلیل سطح انتظار مصرف کنندگان تیرآهن H و نوع پروژه های مصرف کنندگان این شرکت را برآن داشت تا با واردات محصولی بی نظیر و با استاندارد بالا ، سبد کالایی خود را تا مرز بالاترین سطح تامین کالاهای فولادی تکمیل گرداند.